Istnieją dwa rodzaje dofinansowań państwowych,których otrzymanie jest ściśle związane z obowiązującymi ustawami.
1. Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych
Dofinansowanie to wynosi do 80% kosztów zakupu konkretnego oprzyrządowania nie jest to stricte refundacja, ale przed zakupem wnioskodawca podpisuje umowę. Wymagane dokumenty składa się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (przypadku osoby mieszkającej na terenie miasta) lub w
Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie(osoby mieszkające w powiecie poza miastem).
W ramach tego dofinansowania możemy zakupić m.in. podnośniki transportowo-kapielowe, podnośniki wannowe, szyny i rampy, specjalistyczne telefony, specjalistyczne wyposażenie domu, w tym, system automatycznego otwierania drzwi SAM.

Podobnie ja w/w możliwość wszystkie potrzebne dokumenty składane są w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Warunki dofinansowania są identyczne, ale dotyczą innych spraw.
Mianowicie w ramach tego dofinansowania można dokonać potrzebnych modyfikacji architektonicznych takich jak: montaż platform, budowa podjazdu krzesełek dźwigowych; montaż wind i podnośników; remonty pomieszczeń.
3. Dodatkowe źródła pomocy finansowej
Pomoc finansowa ze strony MOPS i PCPR nie pokrywa w całości wartości inwestycji. Ponieważ środki, którymi dysponują te ośrodki pochodzą od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, więc nie naruszają one budżetów Gmin i Miast.
W związku z tym, warto zwrócić się o pomoc do Gmin i Urzędów Miast o dodatkowe dofinansowanie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz